Jednym z mniej znanych w Polsce „fetyszy” jest AB/DL czyli z języka angielskiego Adlut Baby (dorosłe dziecko) oraz Diaper Lover (miłośnik pieluch). Jest to element fetyszowej odmiany Role Play (zabawa polegająca na odgrywaniu ról), a dokładniej jego odmianą o nazwie Age Play (zabawy związane z wiekiem). Jak sama nazwa wskazuje, zabawa ta polega na odgrywaniu roli osoby w innym wieku niż jest się nią w rzeczywistości.

Istnieją różne „kategorie wiekowe”, w które może się wcielić strona uległa.
AB/DL wskazuje jednak, że w przypadku tej praktyki dotyczy ona najniższej „pułki wiekowej”, czyli do okresu niemowlęcego i polega to na wcieleniu się w rolę takiego dziecka, korzystającego jeszcze z pieluch oraz akcesoriów dziecięcych takich jak smoczki, śliniaczki, gryzaczki czy grzechotki. Często jest to jedynie stylistyka, a czasami nawet głębokie odgrywanie takiej roli.
W takich relacjach, jak już wcześniej wspominałem, w rolę dziecka wciela się osoba uległa, natomiast w Tatę bądź Mamę – osoba dominująca. A sama forma zabawy jest bardzo spersonalizowana, bowiem niektórych podnieca już samo chodzenie w pieluchach, innych zaś ubiory, stroje oraz bycie traktowanym jak dziecko. I co ciekawsze, często te zabawy są pozbawione całkowicie elementu seksualnego.

Zdjęcie pochodzi z abdreams.tumblr.com

Aby ująć zjawisko bardziej metodycznie, należałoby napisać, że AB/DL nie jest de facto fetyszem samym w sobie, a jest zespołem parafilii, które łączą się ze sobą i często towarzyszą innym upodobaniom.
Pierwszym elementem jest autopedofilia, czyli podniecenie osiągane po przez bycie traktowanym jak dziecko. Autonepiofilia to kolejny element, który polega na wywoływaniu podniecenia poprzez kontakt z pieluchami. Anaclitism zaś w gruncie rzeczy to parafilia, w której bodźcem nienormatywnym jest kontakt (a nawet samo myślenie) z przedmiotami dziecięcymi.
Całość seksuolodzy opisują jako infantylizm parafiliczny.

Fetysz ten, chociaż u nas mało popularny w rodzimym środowisku BDSM, to w krajach zachodnich jest równie znany jak chociażby fetysz stóp czy lateksu. Kraje w których najbardziej jest rozbudowane środowisko osób lubiących AB/DL to przede wszystkim USA oraz Japonia (co oczywiście nie jest dziwne), generalnie na zachodzie istnieją setki stron, forów czy produkcji porno w tym klimacie. Istnieją specjalne portale randkowe dla fanów pieluch i smoczków. Ciekawostką jest to, że istnieją nawet specjalistyczne sklepy, które w swojej ofercie mają stroje, śpiochy czy pieluchy wszystko oczywiście większe i przystosowane do aparycji ludzi dorosłych.

W Polsce miłośnicy pieluch też mają swoje miejsce, skupieni są oni na forum, gdzie zarejestrowanych jest aż tysiąc osób, które często się spotykają, mimo że nie organizują jeszcze zlotów, to indywidualnie się spotykają (na mniejszą skalę).

W polskim środowisku ten rodzaj fetyszyzmu jest dość mocno potępiany i być może dlatego właśnie jest rzadko spotykany podczas imprez, co nie oznacza, że w ogóle nie występuje w Polsce.
AB/DL podobnie jak i całe środowisko Age Play jest często oskarżane o pedofilię.
Nic bardziej mylnego zwłaszcza, że fetysz ten polega na podniecaniu się widokiem osób dorosłych w strojach dziecięcych, a nie samych dzieci. I Gdyby iść tokiem takiego myślenia, to wszelkiego rodzaju Pet Play byłoby formą zoofilii.

Napisał: Emperor Tiberius

Źródła:

  • A.Depko, E.Wanat , Chuć czyli normalne rozmowy o perwersyjnym seksie, Warszawa 2012
  • K. Imieliński, Seksiatria, Warszawa 1990
  • J. Money, Love Maps – Clinical Concepts of Sexual/Erotic Health and Pathology, Paraphilia, and Gender Transposition in Childhood, Adolescence, and Maturity, New York 1986

Strony internetowe: